Wspomnienie wycieczki do Włoch, 27 lutego – 5 marca 2023 r.

  • Home
  • Wszystkie
  • Wspomnienie wycieczki do Włoch, 27 lutego – 5 marca 2023 r.

Wspomnienie wycieczki do Włoch, 27 lutego – 5 marca 2023 r.

Na przełomie lutego i marca 2023 roku odbyła się długo wyczekiwana wycieczka do Włoch, w której uczestniczyli uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Liszkach oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Piekarach. Obie szkoły bardzo wiele łączy, czego dowodem jest ta wspólna inicjatywa. Program wycieczki i jej cele edukacyjno-wychowawcze spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów i ich rodziców. Z obu szkół na wycieczkę  pojechało 48 uczniów i 5 opiekunów. Wyruszyliśmy w trasę o godzinie pierwszej w nocy 27 lutego i drogą przez Czechy oraz Austrię, przez zaśnieżone Alpy, dojechaliśmy do Włoch. Późnym wieczorem dotarliśmy do Rzymu i zameldowaliśmy się w hotelu, niemalże pod samymi murami Watykanu. Pierwszy dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od bazylik Santa Maria Maggiore oraz św. Jana na Lateranie. Dalsza część dnia poświęcona była Rzymowi starożytnemu. Zwiedziliśmy Koloseum oraz odbyliśmy spacer po Forum Romanum. Następnie przejechaliśmy do bazyliki św. Pawła za Murami. Stamtąd udaliśmy się do katakumb św. Kaliksta i dzień zwiedzania zakończyliśmy w kościółku Quo Vadis, gdzie znajduje się tablica poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi oraz kamień z odciśniętymi stopami Jezusa Chrystusa. Wieczorem czekała na nas pyszna kolacja i zasłużony wypoczynek.  Drugi dzień zwiedzania Rzymu rozpoczęliśmy od spaceru przez plac św. Piotra, most św. Anioła do Piazza Navona. Kolejne dwa punkty na naszej trasie to Panteon, czyli najlepiej zachowana budowla z czasów starożytnego Rzymu, z zapierającą dech w piersiach kopułą oraz fontanna di Trevi. Stamtąd po krótkim odpoczynku przeszliśmy pod schody Hiszpańskie i metrem pojechaliśmy do Muzeów Watykańskich. Tam zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i z osobnymi przewodnikami wędrowaliśmy po jednym z najważniejszych muzeów świata. Najwspanialsze dzieła sztuki, stworzone przez największych artystów w dziejach ludzkości budziły zachwyt i przyprawiały o zawrót głowy: od apartamentów papieskich ozdobionych freskami Rafaela po kaplicę Sykstyńską naznaczoną geniuszem Michała Anioła, przez apartamenty Borgiów, galerię map, galerię arrasów, kolekcję rzeźby antycznej do Grupy Laokoona i Odsieczy wiedeńskiej Jana Matejki. Muzea Watykańskie opuściliśmy przez Spiżową Bramę i skierowaliśmy się do Bazyliki św. Piotra. Był czas na zwiedzanie oraz modlitwę przy grobie św. Jana Pawła II. 
W grotach watykańskich widzieliśmy grób Benedykta XVI oraz wspaniałe, papieskie nagrobki z minionych wieków. Po odpoczynku w Watykanie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do naszego hotelu. Nie był to jednak koniec rzymskich wędrówek. Czekał nas jeszcze wieczorny spacer wzdłuż murów Watykańskich na plac św. Piotra. Następnego dnia, wczesnym rankiem wymeldowaliśmy się z hotelu i pojechaliśmy na Monte Cassino. Czekała nas stroma droga wijąca się serpentynami na wysokość 519 m. n.p.m. Odwiedziliśmy klasztor benedyktynów, który jest kolebką europejskiego życia monastycznego, i który został naznaczony w XX wieku krwią Polaków walczących o prawo powrotu do wolnej Ojczyzny po zakończeniu II wojny światowej. Na Polskim Cmentarzu Wojennym oddaliśmy hołd polskim żołnierzom, którzy walczyli bohatersko i budząc powszechny podziw zdobyli Monte Cassino otwierając aliantom drogę do Rzymu. Uczciliśmy pamięć generała Władysława Andersa, który spoczywa wśród swoich żołnierzy. Wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego oraz pieśni „Czerwone Maki na Monte Cassino”. Obie szkoły zaprezentowały swoje sztandary. Po opuszczeniu Monte Cassino udaliśmy się do Asyżu, gdzie zwiedziliśmy bazylikę oraz pokłoniliśmy się św. Franciszkowi. Doskonałą ilustracją do opowieści o życiu Biedaczyny z Asyżu były freski namalowane przez Giotta 
w XIV wieku. Ostatnim punktem tego dnia stały się odwiedziny Porcjunkuli czyli kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, którą św. Franciszek otrzymał w darze od benedyktynów i odbudował własnymi rękami. Tam także zakończył swoje życie. Po trzech minutach drogi dotarliśmy na wypoczynek w bardzo wygodnym hotelu. Kolejny dzień to dwie perły Toskanii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zachwycającej swą średniowieczną architekturą Sieny. Spacer po tym mieście połączony z porywającą historią sieneńskich contrad, palio oraz świętej Katarzyny ze Sieny na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Z żalem opuściliśmy Sienę i wyjechaliśmy w kierunku Florencji. Z autobusu przesiedliśmy się do tramwaju i pojechaliśmy do centrum stolicy Toskanii. Florencja to skarbnica arcydzieł sztuki, miejsce narodzin renesansu oraz ojczyzna Botticellego, Leonarda da Vinci i Michała Anioła. Wędrówka ulicami tego miasta w otoczeniu cudownych kościołów i pałaców z towarzyszącą nam opowieścią o rodzinie Medyceuszy był wielką przyjemnością. Po bardzo intensywnym dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Ostatnim dniem zwiedzania, swoistym deserem naszej wycieczki była Wenecja, arcybogata republika kupiecka. Rejs statkiem, cudowna pogoda oraz urok plątaniny uliczek i kanałów wprawiły wszystkich w zachwyt i wyśmienity humor. Sobotni dzień zwiedzania minął nam bardzo szybko. Jeszcze tylko ostatnie zakupy i ostatni nocleg we Włoszech. Niedziela była dniem powrotu. Po przejechaniu 1100 kilometrów dotarliśmy do domu o godzinie 23:00, w dniu 5 marca. Wycieczka się zakończyła, ale wspomnienia o wielkiej przygodzie będą długo żyły w naszej pamięci.

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele z obu szkół: Dariusz Jach, Maryla Małucha Kapusta, Dorota Koza, Krzysztof Micał, Magdalena Urban Kopeć. Towarzyszącym nam pilotem był Tomasz Palik, organizatorem biuro turystyczne Ernesto Travel, a przewoźnikiem forma Manifold.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji naszych planów wycieczkowych: dyrekcji obu szkół, nauczycielom oraz rodzicom uczniów, którzy bardzo nam pomogli. Szczególnie gorąco dziękujemy mamom naszych uczniów, które zgodziły się pełnić funkcje skarbników wycieczki. Dziękujemy bardzo p. Tomaszowi Palikowi, naszemu wspaniałemu pilotowi, który z ogromnym zaangażowaniem przybliżał nam kulturę i historię Włoch. Dziękujemy panu Ernestowi Mirosławowi z biura Ernesto-Travel, który wszystko tak dobrze zorganizował. Dziękujemy serdecznie Panu Wójtowi Pawłowi Misiowi za życzliwość, zainteresowanie i dofinansowanie naszej wycieczki do Włoch. Dziękujemy także naszym uczniom, którzy podczas tej długiej wycieczki zachowywali się w sposób zasługujący na najlepszą pochwałę.

Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć z wycieczki:

GALERIA ZDJĘĆ

Dariusz Jach      

Skip to content