ZBUDOWANE PRZEZ UCZNIÓW KLASY 6B
Jedną z tradycji świątecznych jest zwyczaj przygotowywania szopek. Uczniowie klasy 6b postanowili kontynuować ten zwyczaj. Od połowy listopada indywidualnie lub w grupach budowali swoje szopki. Postawiliśmy na wykonanie szopki krakowskiej, która charakteryzuje się nagromadzeniem zminiaturyzowanych, fantazyjnie ze sobą połączonych elementów odzwierciedlających zabytkową architekturę Krakowa.
W 2. połowie XIX wieku za kanon szopki krakowskiej przyjęto smukłą kolorową szopkę z dwoma bocznymi i jedną główna wieżą. Budową pierwszych szopek zajmowali się cieśle i murarze z podkrakowskich okolic, którzy w okresie Świąt Bożego Narodzenia chodzili ze swoimi szopkami po domach.
W grudniu w Krakowie w pierwszy czwartek miesiąca pod pomnikiem Adama Mickiewicza, można zobaczyć przepiękne szopki krakowskie, które biorą udział w konkursie na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską organizowanym przez Muzeum Historyczne.
Uczniowie klasy 6b podołali zadaniu i zbudowali przepiękne szopki, prawdziwe dzieła sztuki. Łącznie zbudowali 17 szopek. Wszystkie wykonane szopki można zobaczyć w galerii poniżej. Zadaniem uczniów było zbudowanie szopki krakowskiej z pudełek znajdujących się w domu (po herbacie, paście, makaronie, lekarstwach itp.) w kształcie prostopadłościanu, graniastosłupa lub ostrosłupa.
Widząc jak wiele serca i pracy uczniowie włożyli w wykonanie swoich szopek, postanowiliśmy zorganizować konkurs na najpiękniejszą szopkę. Głosowanie przeprowadziliśmy przez aplikację Ms Teams. Zagłosować mógł każdy uczeń i nauczyciel naszej szkoły. Każdy głosujący mógł wybrać cztery szopki, które jego zdaniem były najpiękniejsze. W formularzu do głosowania umieszczone zostały zdjęcia szopek, a głosujący nie znał autora szopki. Łącznie oddano 59 głosów. Walka o tytuł najpiękniejszej szopki była bardzo zacięta. Między dwoma szopkami uznanymi za najpiękniejsze była różnica tylko jednego głosu.
Tytuł najpiękniejszej szopki uzyskała szopka nr 9 zdobywając 37 głosów – wykonana przez Julię Machaczkę.
Drugą najpiękniejszą szopką według 36 głosujących została szopka nr 13 wykonana przez Magdę Mitkę.
Trzecią najpiękniejszą szopką, zdobywając 26 głosów, została szopka nr 2, wykonana przez rodzeństwo – Gabrysię, Arka i Krzysia Steczków.
Dla mnie wszystkie szopki są piękne. Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom klasy 6b za zaangażowanie w wykonanie projektu szopki krakowskiej.
Danuta Kawula – nauczyciel matematyki w klasie 6b