BIBLIOTEKA SZKOLNA – ZOSTAŃ W DOMU – CZYTAJ KSIĄŻKI!
Książka to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu. Biblioteka szkolna zachęca uczniów do czytania. Wartości płynące z czytania to:
– wzbogacanie słownictwa i sprawności językowej,
– poszerzanie świadomości o świecie,
– rozwijanie wyobraźni
– zdobywanie wiedzy,
– wpływ na umiejętność precyzyjnego wyrażania myśli i uczuć,
– relaks – książka bawi, motywuje, uświadamia,
– pobudzanie do myślenia,
– poznanie wartości
– zachowanie mózgu w dobrej kondycji przez długie lata.
Zachęcamy również do oglądania ekranizacji lektur, które będzie emitował kanał TVP KULTURA oraz spektakli teatralnych online. Od 30 marca do 3 kwietna emitowany będzie serial Pan Samochodzik i templariusze ( lektura szkolna).
Propozycje stron na których znajdują się książki i materiały edukacyjne:
Wolne lektury
E-podreczniki
Lektury
Polona
Biblioteka internetowa PWN
Proponujemy korzystanie ze stron, na których są dostępne darmowe e-booki i audiobooki:
Legimi- audiobooki i ebooki
Empik
Storytel- audiobooki
Można znaleźć darmowe e-booki lektur szkolnych np. Sposób na Elfa lektura, którą nasza biblioteka nie dysponuje, ale także Opowiadania z Doliny Muminków, Dzieci z Bullerbyn i inne książki Astrid Lindgren, kilka części Mikołajka, Dzienniczek Cwaniaczka – 5 części i wiele innych lektur szkolnych dla uczniów z klas IV – VIII. Zachęcamy Państwa, by znaleźć czas na wspólne czytanie i rozmowę z dziećmi.
Strony, które także warto odwiedzić:
Dlaczego warto czytać dzieciom?
Dlaczego dzieci powinny czytać książki?
Czytanie dzieciom bajek
SKĄD SIĘ WZIĘŁY BIBLIOTEKI?
… biblioteka, […] otwarta jest dla publiczności
i podaje młodzieży szczęśliwą przynętę,
starcom – źródło przyjemności życia,
bezczynnym – widowisko,
tym, co kochają pracę – odpoczynek,
uczniom – obfite zbiory wiadomości,
a wszystkim – wystawia pamiątkę,
która unieśmiertelni Założyciela.
(fragment napisu z 1747 r. na Bibliotece Załuskich w Warszawie)
Najprawdopodobniej już w pierwszym okresie rozwoju książki, powstawały niewielkie księgozbiory książek niezbędne dla nauczycieli i uczniów. Według tradycji dwaj tyrani greccy – Pizystrat i Polykrates – zbierali książki. Pizystrat często też przypisywano w starożytności wyznaczał komisje, które miały zająć się zebraniem i redagowaniem poematów “Iliady” i “Odysei”. Faktycznie Pizystrat podczas , święta ku czci bogini Ateny, kazał recytować poematy Homera, więc musiał posiadać dobre egzemplarze tych eposów. Istnienie biblioteki Pizystrata potwierdzał także pisarz rzymski Aulus Gellius, żyjący w drugiej połowie II w. , oraz Izydor z Sewilli na przełomie VI/VII w. Ich świadectwa opierają się najprawdopodobniej na zaginionym dziele uczonego rzymskiego – Warrona z I w. p. n. e. pt. “De bibliothecis”.
Historie książek dokumentują dzieła z V i VI w. p. n. e. – rozwój dramatu (Ajschylos, Sofokles, Eurypides, Arystofanes), prozy historycznej (Herodot, Tucydydes, Ksenofont), filozofii (Platon i Arystoteles) i wymowy (Demostenes). Przedstawienia teatralne, działalność szkół filozoficznych, występy sofistów wpłynęły na zainteresowanie nauką i literaturą, a to z kolei wpłynęło na stosunek do książki. Każdy nauczyciel i uczeń w szkole sofistów posiadał podręczny księgozbiór. Poezja także wymagała posiadania biblioteki.
Szkoły wyższe posiadały obszerne księgozbiory. Rozległość studiów naukowych prowadzonych przez Platona i uczniów musiała się oprzeć o bogaty warsztat naukowy. Źródła nie potwierdzają istnienia naukowej biblioteki , wiemy natomiast, że twórca akademii książkami się otaczał, zakupił za wysoka cenę m. in. księgi Pitagorasa. Prosił przyjaciół, by z podróży przywozili mu dzieła, których poszukiwał. Jeden z uczniów Platona, Klearch z Heraklei założył bibliotekę w Poncie. Jednak za pierwszego zbieracz książek uważny jest Arystoteles. Zgromadził w Liceum olbrzymią ilość materiałów na podstawie wykładów. Dzieła te po jego śmierci uległy rozproszeniu i część znalazła się w Aleksandrii zakupiona przez Ptolemeusza, część wywieziono do Rzymu jako zdobycz wojenną, którą ostatecznie przekazano Atenom.
Maria Chrzanowska