• Home

Wycieczka do skansenu w Wygiełzowie

Uczniowie klasy 1 i 2 byli na wycieczce w skansenie w Wygiełzowie. Naszym pierwszym celem było poznanie tajników zanikającego zawodu szewca. Szewstwo zajmowało się wyrobem i naprawą obuwia. W czasie warsztatów poprzez zabawę poznaliśmy narzędzia pracy szewca, a swoje umiejętności szewskie sprawdziliśmy wykonując własnoręcznie parę filcowego obuwia. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie wybranych, cennych zabytków budownictwa drewnianego. W malowniczym terenie podziwialiśmy znajdujące się tu zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, kościół z dzwonnicą, młyn wodny z kurną chatą oraz przeniesioną z Liszek kuźnię. Mimo, że pogoda trochę nas zawiodła to jednak wszyscy wróciliśmy weseli i zadowoleni z wycieczki, która wzbogaciła naszą wiedzę o tradycji, kulturze i historii naszego regionu.

Beata Sobesto

« 2 z 6 »

Wizyta pierwszaków w bibliotece gimnnej

W maju obchodzimy Święto Bibliotek. Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej udali się z wizytą do gminnej biblioteki w Liszkach. Z racji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę celem spotkania było wzbogacenie wiadomości o naszej Ojczyźnie. Dzieci poznały wybrane legendy polskie, wiele ciekawostek historycznych i przyrodniczych o naszym kraju, rozwiązywały test z wiedzy o Polsce, układały godło z puzzli. Uczniowie poznali także symbole naszej gminy i genezę nazwy Liszki. Okazało się, że biblioteka odkryła przed dziećmi kolejne możliwości poznawania otaczającej rzeczywistości.

Beata Sobesto

« 1 z 4 »

Czy rakieta poleci prosto w górę?

Na to pytanie uczniowie klasy 1 i 2 postanowili znaleźć odpowiedź. Po obejrzeniu krótkiego filmu dowiedzieliśmy się jak nazywa się rakieta, która jako pierwsza poleciała w kosmos, dlaczego ludzie budują rakiety kosmiczne, z jakich elementów są zbudowane, ile może ważyć rakieta kosmiczna. Najtrudniejszym zadaniem było znalezienie odpowiedzi dlaczego rakieta utrzymuje się w powietrzu. Wykorzystując balony staraliśmy się zrozumieć III zasadę dynamiki Newtona. Postanowiliśmy zbudować własne rakiety i z ochotą zabraliśmy się do pracy. Największym wydarzeniem było jednak sprawdzenie, czy nasze prototypy rakiet polecą w górę. Nasze podwórko szkolne stało się centrum lotów kosmicznych. Okazało się, że nasze rakiety naprawdę wystrzeliły w górę ! Wśród okrzyków radości i śmiechu pokonały wysokie krzewy lądując na zaprzyjaźnionym podwórku !

Zajęcia realizowane były w ramach programu „Kompetencje na szóstkę”, który w tym roku szkolnym prowadzą wychowawczynie obu klas.

Beata Sobesto

« 1 z 7 »

Poznajemy zawody i pasje rodziców dzieci z klasy 1

Tym razem o swoim hobby opowiedział nam tata Zuzi Z. Okazało się, że jego pasją są gry strategiczne, do których samodzielnie przygotowuje różne postaci i elementy krajobrazu. Malutkie sylwetki różnych bohaterów trzeba własnoręcznie pomalować dbając o detale. Okazało się, że nie jest to takie proste, gdy samodzielnie spróbowaliśmy ozdobić przygotowane figurki. Udało nam się jednak wykonać to zadanie całkiem nieźle. Czekamy już niecierpliwie na kolejne spotkanie, podczas którego spróbujemy rozegrać grę bitewną. Za wizytę tacie Zuzy bardzo dziękujemy.

Beata Sobesto

« 1 z 3 »